Posezení s farní kronikou

V neděli 1. října se v 15. hodin sešli na faře v Bohdanči zájemci, kteří měli zájem vidět Kroniku bohdanečské farnosti. Všechny překvapila její starobylost, zejména desky a vazba. Kronika má asi 800 stran, některé jsou vynechané a nepopsané, zřejmě se k nim chtěl někdo vrátit a dopsat události později, ale již k tomu nedošlo. V Kronice je zachyceno velké množství zpráv, poznámek a spousta zajímavých fotek nejen z Bohdanče, ale i z okolních míst, která spadají do naší farnosti. Takže tam můžeme nalézt staré fotky sklárny v Tasicích, procesí v Třebětíně, kapličku v Bělé, šindelovou zvonici v Michalovicích a mnoho fotografií z Bohdanče a okolí. Hodně materiálu je z II. světové války, fotky, výstřižky z dobových novin, staré protektorátní peníze a zprávy z našeho kraje. Lze tam též vidět poznámky o bohdanečských ztrátách na životech (jsou to tytéž fotky, které máme umístěny v předsíňce po pravé straně vchodu do kostela). Pan děkan Josef Hanus je jednou z hlavních postav této Kroniky, v dnešní době bychom asi řekli, hvězdou. Z fotek a příspěvků vyplývá, že byl opravdovou osobností života nejen v bohdanečské farnosti, ale také veřejného života v obci. Na některých fotkách je možné rozeznat tváře našich starších spoluobčanů, tehdy mládeže, například v různých procesích atd.

Během více jak dvou hodin jsme se prolistovali touto knihou až ke konci. Snažili si nafotit téměř všechny fotky a postupně je budeme k různým účelům dávat do Zpravodaje, nebo na webové stránky. Již od jara se zabýváme myšlenkou, jak z této naší vzácnosti pořídit duplikát, ideálně ji celou okopírovat, nebo ji nechat digitalizovat. Duplikát by pak byl k dispozici všem k nahlédnutí. Kroniku koncem července zapůjčil P. Pavlas do firmy Less, a.s. v Ostrově.

foto zde